Blog chojnickiego adwokata o tym, jak zgodnie z prawem rozwiązać ważne dla zwykłego Kowalskiego problemy. Krótkie oraz w miarę przystępne podpowiedzi, jak postępować w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych i pracowniczych, które najczęściej go dotykają. O procesach sądowych, ale też o możliwościach, które dają polubowne i pozasądowe metody rozwiązywania sporów. W sumie o tym, o czym rozmawiałby Kowalski ze swoim adwokatem, gdy go miał.

Uwagi: Wpisy na tym blogu uwzględniają stan prawny, orzecznictwo i praktykę stosowania prawa na dzień dokonania wpisu, mają charakter ogólny i edukacyjny, nie mogą być rozumiane jako udzielenie porady prawnej, a autor bloga nie odpowiada za skutki samodzielnego korzystania przez czytelnika z treści na nim zawartych.

24 grudnia 2016

Dbaj o swoje prawa i korzystaj z nich

Dzisiejszy wpis nie będzie dotyczył konkretnych uprawnień, ale przed chwilowym wypoczynkiem świątecznym, będzie to tylko kilka refleksji wokół dwóch wiekowych sentencji prawniczych. Są one ciągle aktualne i wyznaczają sposób postępowania w świecie przepisów.


Prawo sprzyja tym, którzy o nie dbają (łac. Curantes iura iuvant)
Najpierw poznaj swoje prawa. Powołuj się na nie, korzystaj z nich oraz domagaj się, aby również w twoim przypadku były stosowane. Jeśli prawa te można utracić, zabezpiecz się przed tym. Przedstawiaj argumenty za korzystnym dla siebie rozwiązaniem. Nie licz, że inni bardziej od ciebie zainteresują się twoją sprawą. Tak się może zdarzyć, ale nie musi. Jeśli nie będziesz aktywny, to twoje prawa gdzieś tam są, ale faktycznie możesz ich nie mieć.

Kto korzysta ze swego prawa nikogo nie obraża (łac. Qui iure suo utitur, neminem laedit)
Jeśli masz prawo, to nie jesteś sam. Za tobą stoi prawodawca ze swoimi racjami oraz wszystkie instytucje, które wymagają jego przestrzegania. Prawo to w praktyce nie zawsze okaże się najlepsze. Jednak dopóki nie zostanie w sposób praworządny zmienione, to korzystając z niego nikogo nie obrażasz. Ten bowiem, kto może być dotknięty jego stosowaniem ma przeciwne interesy, zdaniem prawodawcy nie zasługujące na ochronę. Może on argumentować za zmianą tego prawa, ale nie powinien się mu sprzeciwiać, zyskując w ten sposób brak anarchizacji.

Dlatego dbaj o swoje prawa i korzystaj z nich.

Spokojnych świąt


1 komentarz:

  1. Bardzo dobre! Ja właśnie będę brała rozwód i zamierzam walczyć o wszystko co mi się należy. Mam nadzieję, że uda się wywalczyć wszystko co chcę dla siebie i dla dzieciaków. Znalazłam świetną kancelarię (link) i mam nadzieję, że mi pomoże najlepiej jak może.

    OdpowiedzUsuń