Blog chojnickiego adwokata o tym, jak zgodnie z prawem rozwiązać ważne dla zwykłego Kowalskiego problemy. Krótkie oraz w miarę przystępne podpowiedzi, jak postępować w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych i pracowniczych, które najczęściej go dotykają. O procesach sądowych, ale też o możliwościach, które dają polubowne i pozasądowe metody rozwiązywania sporów. W sumie o tym, o czym rozmawiałby Kowalski ze swoim adwokatem, gdy go miał.

Uwagi: Wpisy na tym blogu uwzględniają stan prawny, orzecznictwo i praktykę stosowania prawa na dzień dokonania wpisu, mają charakter ogólny i edukacyjny, nie mogą być rozumiane jako udzielenie porady prawnej, a autor bloga nie odpowiada za skutki samodzielnego korzystania przez czytelnika z treści na nim zawartych.

15 października 2016

Rzeczowa rozmowa - droga do polubownego rozwodu

Dla małżonków ostateczne rozstanie jest porażką. Jednak nie mniejszą przegraną może być sposób w jaki odejdą od siebie. 
Można bowiem próbować rozstać się:
- bez wojny, aby uniknąć dużo większych zniszczeń w nich samych i w dzieciach, które powołali na świat,
- bez udowadniania przed sądem doznanych krzywd, które rozpalą konflikt, a i tak są dobrze znane im i ich najbliższym,
- bez urządzania sobie życia wokół długiej walki o rozwód oraz utraty w niej majątku i zdrowia.

Można próbować:
- zachować dobre relacje również po to, aby w przyszłości jak najlepiej wspierać własne dzieci, które i tak będą potrzebowały obojga rodziców.
Istnieją zatem ważne powody, aby szukać ugodowych dróg rozstania, tylko trzeba o tym rozmawiać. Rozmawiać we dwoje lub przy pomocy innych (np. przyjaciela, mediatora lub przydatnych specjalistów), kierując się rozsądkiem, uwzględniając rzeczowe propozycje małżonka i nie upierając się jedynie przy swoich. W ten sposób można ustalić szczegóły i odnaleźć rozwiązania możliwe do wspólnego zaakceptowania. Jest to trudne, nie ma gwarancji sukcesu, ale jest możliwe. Natomiast osiągnięte porozumienie ma już bardzo duże szanse znaleźć szybko odzwierciedlenie w sądowym wyroku rozwodowym, jeśli oczywiście jego ustalenia nie będą sprzeczne z prawem.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się, że rozwód to porażka dla obu stron, nawet jeśli to jest najlepsze rozwiązanie dla wszystkich i dochodzi do niego za zgodą obojga i bez kłótni. Jeśli szukacie kancelarii która poprowadzi waszą sprawę rozwodową to radcaprawny-trojmiasto.pl - Kancelaria Rozwodowa to będzie dobry wybór. Znajdziecie ich w Gdyni, w każdym razie zasięg działania jest większy.

    OdpowiedzUsuń