Blog chojnickiego adwokata o tym, jak zgodnie z prawem rozwiązać ważne dla zwykłego Kowalskiego problemy. Krótkie oraz w miarę przystępne podpowiedzi, jak postępować w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych i pracowniczych, które najczęściej go dotykają. O procesach sądowych, ale też o możliwościach, które dają polubowne i pozasądowe metody rozwiązywania sporów. W sumie o tym, o czym rozmawiałby Kowalski ze swoim adwokatem, gdy go miał.

Uwagi: Wpisy na tym blogu uwzględniają stan prawny, orzecznictwo i praktykę stosowania prawa na dzień dokonania wpisu, mają charakter ogólny i edukacyjny, nie mogą być rozumiane jako udzielenie porady prawnej, a autor bloga nie odpowiada za skutki samodzielnego korzystania przez czytelnika z treści na nim zawartych.

16 maja 2017

Nieprawdziwe i błahe przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca wypowiadając pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony zobowiązany jest wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Taką przyczynę powinien wskazać w piśmie o wypowiedzeniu. Przy czym zauważyć należy, że wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi. Pracodawca może np. zasadnie wypowiedzieć taką umowę o pracę, jeżeli zatrudnienie nowego pracownika pozwoli mu osiągnąć lepsze wyniki pracy. Powstaje jednak problem jeśli pracodawca podał w piśmie kilka lub więcej przyczyn wypowiedzenia, a wiele spośród nich jest nieprawdziwych lub jednak zbyt błahych. Kiedy w takiej sytuacji wypowiedzenie będzie uzasadnione? W konsekwencji zaś, kiedy słuszne będzie odwołanie pracownika do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, ewentualnie o zasądzenie na jego rzecz odszkodowania?


Sąd Najwyższy w takich przypadkach stoi na stanowisku, że wypowiedzenie jest uzasadnione, jeśli choć jedna z przyczyn podanych przez pracodawcę jest prawdziwa i usprawiedliwia wypowiedzenie. Poza tym możliwa jest sytuacja, w której żadna z podanych przyczyn samodzielnie nie uzasadnia wypowiedzenia, ponieważ jest zbyt błaha, lecz łącznie mogą już być na tyle istotne, że wypowiedzenie będzie zasadne. Zauważyć też należy, że w ostatnim czasie Sąd Najwyższy wskazywał również, że przyczyny prawdziwe powinny jednak pozostawać w istotnej proporcji do przyczyn nieprawdziwych i w przeciwnym wypadku wypowiedzenie może zostać zakwestionowane jako nieuzasadnione, mimo stwierdzenia zasadności jednej czy dwóch spośród większej ich liczby.


Zobacz: art. 30 § 4, art. 45 § 1 kodeksu pracy; wyroki Sądu Najwyższego z dnia 14.04.2015 r. (II PK140/14), z dnia 8.01.2007 r. (I PK 187/06), z dnia 5.10.2005 r. (I PK 61/05).

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł! Nie słyszałam o ty wcześniej muszę przyznać. Ja właśnie będę zakładac nową firmę. Fajną ofertę znalazłam na https://spolka.org/rejestracja-spolek/. Myśle, ze w taki sposob pojdzie mi to raz dwa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem w takich sprawach warto kontaktować się z radcą prawnym. Może tu radcaprawny-trojmiasto.pl Na pewno odpowie na pytania i wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
 4. Szef rządzi i może zatrudniać kogo chce, tak powinno być.
  https://students.pl/oferty/prawo/

  OdpowiedzUsuń